вести

Десет здрави намирници за борба против стрес

(Oвој напис е објавен на: март 4, 2017)

 

deset zdravi namirnici za borba protiv stres

Брзото темпо на живот носи стрес, и затоа ни се потребни намирници кои ќе ни помогнат за борба со него.

Pick the brain објави листа на намирници кои ќе ви помогнат да се изборите со стресот и да си го вратите животниот баланс.

Тука спаѓаат боровница, млеко, црно чоколадо, лосос, авокадо, зелен чај, портокали, бадеми, спанаќ, и интегрален ориз.

Боровницата има антиоксиданси, витамини Е и Ц.

Млекото има витамини А, Д, калциум, антиоксиданси.

Чоколадо треба да се јаде дневно помалку од 50 грама.

Лососот е добар поради омега 3 масни киселини.

Авокадото содржи витамини Е, Ц, калиум, влакна.

Зелениот чај го подигнува расположението кај луѓето.

Портокалот содржи витамина А и го јакне имунитетот.

Бадемот има селен, цинк, витамини Е, Д, кои го совладуваат стресот.

Спанаќот е богат со калиум, фосфор, магнезиум, калциум, витамини А, Б и Ц.

Оризот е добар за срце, подобрување на крвна слика и мозочни функции.

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Back to top button
Close