fbpx
Вести

Десет здрави намирници за борба против стрес

 

deset zdravi namirnici za borba protiv stres

Брзото темпо на живот носи стрес, и затоа ни се потребни намирници кои ќе ни помогнат за борба со него.

Pick the brain објави листа на намирници кои ќе ви помогнат да се изборите со стресот и да си го вратите животниот баланс.

Тука спаѓаат боровница, млеко, црно чоколадо, лосос, авокадо, зелен чај, портокали, бадеми, спанаќ, и интегрален ориз.

Боровницата има антиоксиданси, витамини Е и Ц.

Млекото има витамини А, Д, калциум, антиоксиданси.

Чоколадо треба да се јаде дневно помалку од 50 грама.

Лососот е добар поради омега 3 масни киселини.

Авокадото содржи витамини Е, Ц, калиум, влакна.

Зелениот чај го подигнува расположението кај луѓето.

Портокалот содржи витамина А и го јакне имунитетот.

Бадемот има селен, цинк, витамини Е, Д, кои го совладуваат стресот.

Спанаќот е богат со калиум, фосфор, магнезиум, калциум, витамини А, Б и Ц.

Оризот е добар за срце, подобрување на крвна слика и мозочни функции.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close