fbpx
Агро бизнисБез категоријаВести

Деспотовски: Ја почнуваме 2024-та со нова инвестиција која само за плати предвидува над 15 милиони евра годишно

Инвестицијата ќе биде објавена утре, локацијата е ТИРЗ Скопје 1

Компанија од атрактивна технолошка дестинација од Југоисточна Азија е новата странска инвестиција со која Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони (ТИРЗ) ќе ја почне 2024 година.

Како што открива директорот на Дирекцијата Јован Деспотовски во интервју за МИА, инвестицијата ќе биде објавена утре, локацијата е ТИРЗ Скопје 1, а до крајот на инвестицискиот период само за плати предвидува над 15 милиони евра годишно.

Со оваа инвестиција, според Деспотовски, се отвора целосно ново поглавје во однос на типот и квалитетот на вложувањата, посебно од аспект на високи плати и ангажирање млади луѓе со високи квалификации.

Компанијата има претставништва во повеќе земји низ светот и веќе вработува млади кадри од државава, но со договорот што е постигнат, бројката дваесеткратно ќе се зголеми.

Деспотовски зборува и за влезот на домашните компании во зоните – нешто што беше најавувано, но досега не се случи.

Повеќе на линкот https://biznisvesti.mk/

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close