fbpx
ВестиМакедонијаТоп вести

Димковски: Субвенциите за тутун ќе бидат исплатени

Субвенциите за тутунот ќе бидат исплатени. Во Платежната агенција денеска завршуваат последните проверки. Би ги замолил производителите за трпение, рече денеска министерот за земјоделство, Трајан Димковски.

Според него, и покрај очекуваната побрза динамика на исплата, состојбата со коронавирусот предизвика извесно забавување.

-Субвенциите за тутунот ќе бидат исплатени. Би ги замолил тутунарите за трпение. Очкувавме побрза динамика, но мора да се земе предвид состојбата со коронавирусот. Знаеме дека буџетското планирање е во делот на приходите кое треба да се очекува постојано, но во моментот поради ситуацијата имаме забавени приходи, фирмите се затворени, слаба е наплатата, а најголем дел од средствата доаѓа од ДДВ-то, рече Димковски.

Слични написи

Back to top button
Close