fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Досега 88 проценти од откупениот тутун е исплатен

Откупени се 9.470 тони тутун.Тутунот во 2021 година се откупуваше по просечна цена од 189,3 денари, вели Шапуриќ

До 31 декември 2021 година се откупени вкупно 9.470 тони тутун по просечна цена од 189,3 денари за килограм.

На ден 31 декември просечната цена достигна 196,3 денари за килограм. Ккао ќе тече откупот по Нова гоидна и по празниците допрва ќе видиме. Она што е важно да потенцирам е дека тутунот се исплаќа редовно во рок од 1 до 5 дена од преземањето. Досега се исплатени 88 проценти од откупениот тутун, потврдува за Зелена берза, Зоран Шапуриќ, директор на Државниот земјоделски инспекторат.

А,Б

 

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close