вестиСоветиТоп вести

Две минути од прасење до цицање

(Oвој напис е објавен на: април 12, 2019)

Пред да се преместат маториците во прасилиштето, потребно е да се изврши перење и дезинфекција. Тоа подразбира, дека претходно, маториците добиле храна во која има многу целулоза и микро и макро материи, кои ќе им помогнат да ги испразнат органите за варење пред прасењето.

Кога ќе се забележи дека маторицата се подготвува за прасење, потребно е вулвата и боските да се исперат со вода и со благо средство за дезинфекција, а после тоа да се исуши со чиста памучна крпа. При сушењето се прави масажа на боските и со тоа се лачи хормонот Oxtocin, кој ќе помогне за побрзо и полесно прасење.

Прасињата се прифаќаат така што во раката се држи памучна крпа, се симнуваат деловите од постелката, почнувајќи од главата и рилката за прасето да добие воздух. Со пукање на папочната врвца доаѓа до активирање на центарот за дишење и доколку постојат делови од постелицата и водата, може да дојде до гушење. Со памучната крпа се брише прасето и воедно се врши масажа заради подобра циркулација.

За прасето треба да се овозможи температура од најмалку 32 степени, затоа што системот за воспоставување и регулација на телесната температура се воспоставува подоцна. Папокот се дезинфецира со раствор од јод и се сече на одредена должина. Таквото прасе се става кај мајката да почне да цица. Оваа процедура треба да се заврши за една до две минути по прасењето. Треба да се знае дека боските имаат иста количина млеко, доколку се во функција.

 

Валентина Соколовска

за Зелена берза

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Back to top button
Close