fbpx
Агро бизнисВестиТоп вести

Германец испратил порака за мир од својата нива

Веќе тринаесетти ден беснее војната во Украина. Кон секојдневните апели за мир со впечатлива акција се придружи и германски земјоделец.

Нивата на Ридигер Риц се наоѓа во германското место Ермштед во близина на градот Ерфурт, на илјада километри од границата на Украина. Германскиот земјоделец реши да им се придружи на секојдневните апели за мир во Украина исцртувајќи со својот трактор огромен знак за мир. Знакот за мир во нивата на Ридигер Риц има пречник од 200 метри, објави Дојче Веле

https://www.dw.com/mk/

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close