вести

ГМО храна која секојдневно ја купуваме

(Oвој напис е објавен на: март 5, 2018)

snikers

Конечно на јавноста и е достапен списокот на произведувачи на храна кои користат генетски модифицирани производи (ГМО) во производството, а чии производи се наоѓаат на нашиот пазар. Затоа што самите имиња на компаниите малку значат, ќе ги објавиме брендовите на производи.

Листа на ГМО производи – храна која во себе има генетски модифицирани организми:

-Сникерс, Марс, Твикс, Милки Веј, Баунти

-Кембел Супи

-Ункел Бен (грашок)

-Липто (чај)

-Кадбери (чоколадо)

-Фереро (Нутела, Киндер јајца, Киндер буено)

-Нестле чоколади, Нестле Несквик

-Кока Кола, Спрајт, Фанта, Пепси, 7-уп

-Кнорр (сос, супи)

-Хелманс (зачини, мајонез, сокови)

-Хајнц (зачини, мајонез, сокови)

-крафт (Милка чоколади, чипс, Јакобс, детски напитоци)

-Хајнц фудс (кечап, сокови)

-Мекдоналдс

-Хипп (бебешка храна)

-Абот Лабс Симилак (млеко за прехрана за бебе)

-Департмент

-Данон – јогурт, кефир, сирење

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Back to top button
Close