fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Горивата поскапеа за 3 денари

– Дизел гориво – ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 84,00 (денари/литар)

Со одлука на Регулаторната комисија за енергетика денеска малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се зголемуваат за 3,00 ден/лит, во однос на малопродажните цени утврдени со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 23.03.2022 година и со тоа малопродажната цена на:

Највисоките малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт,
изнесуваат:
– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 82,00 (денари/литар)
– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 84,00 (денари/литар)
– Дизел гориво – ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 84,00 (денари/литар)
– Масло за горење – Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) – 81,00 (денари/литар)
– Мазут М-1 НС – 55,163 (денари/килограм)
Трговците на големо и трговците на мало со нафтени деривати и горива за
транспорт можат да ги формираат цените на одделни нафтени деривати и горива за
транспорт и пониско од највисоките цени .

Во највисоките малопродажни цени формирани согласно со овој член содржан е
данокот на додадена вредност согласно Законот за данокот за додадена вредност

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close