fbpx
Вести

Градот ги уништи земјоделските насади во кумановскo, земјоделците се жалат, штетата не е проценета

nasadi

Дождот беше добредојден, но не и градот, за земјоделците од Кумановскиот и Липковскиот регион. 24 часа по поројните дождови, земјоделците се жалат дека се уништени насадите. Земјоделските насади беа единствената егзистенција на многу семејства од овој регион. Еден земјоделец рече дека треба повторно да ја посее нивата.

Земјоделците се песимисти. Не веруваат дека некој ќе ја надомести штетата.

Од Министерството за земјоделство велат дека очекуваат информации од Хидро-метеоролошкиот институт за количината на дожд по региони, а потоа ќе формираат комисија која би требало да излезе на терен за проценка на штетата од невремето.


 

тв 21

 

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close