fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Хидросистемот “Јужна вардарска долина” спас од долготрајните суши

ВИДЕО-Хоџа вели дека системот ќе овозможи навремено и рационално наводнување, но и поголеми приноси во земјоделството.

Повеќе од две илјади хектари земјоделско земјиште се покрива со затворен систем за наводнување во валандовскиот регион. Почнува да функционира хидросистемот „Јужна вардарска долина“. Земјоделците во него гледаат спас од долготрајните суши.

Ресорниот министер вели дека системот ќе овозможи навремено и рационално наводнување, но и поголеми приноси во земјоделството.

Хидросистемот чини  24 милиони евра. Се финансира преку Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство, со пари од македонската влада, и  Владата на Сојузна Република Германија, преку развојната германска банка “KFW.https://telma.com.mk/2021/07/31/

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close