fbpx
ВестиМакедонијаТоп вести

Хоџа денеска доаѓа во Прилеп на средба со тутунарите, во општинската зграда во 15 и 30 ч

Утре протест на тутунарите од прилепско од 10 до 12 часот кај Лук Оил

Прилепските тутунари денеска највија средба со министерот за земјоделие Арјанит Хоџа со цел лично да им пренесе што разговараа и за што се договорија  откупувачите со премиеот Зоран Заев.

-Министерот Хоџа доаѓа во Прилеп во општинската зграда во 15 и 30 часот, за лично да ни каже кој е ставот на откупувачите и за што ќе се заложи премиерот Заев за нас тутунарите. На средбата ќе имаат можност да присуствуваат сите заинтересирани тутунари, како и новинари кои ќе можат да ја проследат средбата, рече Тони Ангелески од ИО.

Според Англески утре е договорен протест на тутунарите од 10 до 12 часот кај Лук Оил Заполшки мост, во Прилеп. А во четврток и низ повеќе градови и општини во државата.

Иницијативниот одбор ќе бара писмени гаранции за следните договори со откупувачите.

А.Б

 

 

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close