fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Игор Мирчески-На политичарите им е страв да шетаат низ Прилеп, оти не знаат како да ги лажат тутунарите

Како има пари за градинарите, а нема да тутунарите!

 

Игор Миречевски, координатор на тутунарските новоформирани здужениј и предводник на протестите на тутуанрите од 2020 година реагира на изјавите на политичарите и на анивните препукување кој е виновен за доцнењето на  судбенциите за тутунот од последната реколта.

-На политичарите им е страв да шетаат низ Прилеп оти ги лажат тутунарите. Не поднесувам лаги. Додека еден треси глуости и вели дека треба законски измени, другиот најавува субвенци за градинарите. Не сум против што ќе земат субвенции градинарите. Но клучното прашње е како има пари з аградинарите, анема да се исплатат тутунарите.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close