fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

Јане Станкоски-Од 10 регистрирани откупувачи, 8 ги исполниле критериумите за откуп на тутунот

Според директорот на Државниот земјоделски инспекторат Јане Станкоски, од 10-те регистрирани откупувачи, осум ги исполниле критериумите за почеток на откупот на тутунот.

Според директорот на Државниот земјоделски инспекторат Јане Станкоски, од 10-те регистрирани откупувачи, осум ги исполниле критериумите за почеток на откупот на тутунот.

– Во земјава се 10 регистрирани откупувачи. Динамиката на откупот до инспекторатот ја доставија осум од десетте регистрирани откупувачи. Направени се инспекциските надзори, ги исполнуваат условите. Со откуп почнаа четири компании, вчера „Сокотаб“, денеска уште три компании. Не очекуваме проблеми во текот на откупната кампања и се надеваме на добар откуп. Постојано сме на терен во сите региони и секаде е истакнат бројот на инспекторатот и за секој случај сме подготвени да реагираме, изјави Јане Станкоски.

Крајниот рок да почне откупот на тутунот е 15 декември.

 

 

https://nezavisen.mk/

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close