вести

Како пропадна царството на Џејми Оливер

(Oвој напис е објавен на: март 7, 2018)

dzejmi

Џејми Оливер пред две недели објави дека затворил 12 ресторани низ цела Велика Британија, а како причина го наведува “преструктуирањето на компанијата”. Финансиските експерти брзо го предвидоа овој вид колапс – неинвестирање, непривлечните локации и високите трошоци му пресудија на неговите ресторани, и покрај звучното име.

За финансиските проблеми на најпознатиот светски готвач, Џејми Оливер се зборува веќе некои време, а сето тоа кулминираше во почетокот на годината.

Од 2014 година наваму тој мораше да затвори многу од своите ресторани. Само во првите месеци од 2018 година мораше да затвори 12 ресторани со 450 вработени.

Доктор Паоло Аверса економски експерт смета дека лошата стратегија на Џејми е виновна за падот.

– Џејми го изгради брендот околу своето име, а тоа е апсолутно погрешно. Проблемот настанува во моментот кога муштеријата не може да го поврзе доживувањето во рестораните со личноста. Тие одат во рестораните на познатите готвачи со очекување дека тие лично ќе готват за нив. Кога тоа не се случува луѓето го губат чувството на поврзаност, објасни Аверса.

Самата компанија пак смета дека дел од причините за падот лежат во тоа што тие главно отвориле ресторани со италијанска храна каде што конкуренцијата е голема, а често и понудата е поголема.

Џејми поседува вкупно 25 ресторани во Велика Британија и 28 во САД.

Се појавија судски документи кои покажуваат дека ресторанот „Jamie’s Italian“ имал долгови од 71,5 милиони фунти. Како што пишуваа британските медиуми, еден од најпознатите готвачи на персоналот му должи 2,2 милиони фунти, а минатата година работеше со загуба од 10 милиони. Се уште должи 42 милиони н акредиторите, даночната управа, сопствениците на објектите и на добавувачите.

Оливер во декември минатата година вложил 3 милиони фунти сопствени пари за да се обиде да го одржи синџирот.

Неговата портпаролка вели дека вредноста од 71,5 милиони фунти е излобличена слика – 47 милиони фунти се покриени со кредити од „ХСБЦ“ и компанијата Џејми Оливер. Таа додава дека парите кои им се должат на добавувачите, даночниците и вработените се стандардни за оваа работа и дека сите се платени. Но документите покажуваат дека работата била н аработ на гасење, пишува Гардијан.


 

шеталиште.ком.мк

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close