fbpx
ВестиМакедонија

Колкава ќе биде дневницата на тие што ќе работат во недела

Се уште се крчкаат измените во Законот според кој Македонија ќе и се придружи на европската директива и поголем дел од работниците кои работат и во недела, ќе бидат слободни.

Се уште се крчкаат измените во Законот според кој Македонија ќе и се придружи на европската директива и поголем дел од работниците кои работат и во недела, ќе бидат слободни.

Сепак, иако финишот на Законот е при крај, со цел економијата да застане на нозе после пандемијата со корона вирусот, овој предлог ќе почне со примена најверојатно од есен. Она што многумина го поставија како прашање е колку ќе изнесува дневницата на оние кои ќе работат во недела, а од надлежното министерство велат дека работникот кој ќе  треба да добие повисока дневница за 50 отсто. Тоа значи дека оној што ќе работи во недела ќе мора да да добие една и пол дневница ама и слободен ден. Ако помине предлог законот, големите молови нема да работат бидејќи според предлогот, како што кажа и министерката Јагода Шехпаска се предвидува да работат само трговски објекти со површина до 200 квадратни метри кои с енаоѓаат во склоп на бензиски пумпи на граничните премини на аеродромите, автобуските станици и железничките станици. https://faktor.mk/nerabotna-nedela-duri-od-esen-kolkava-kje-bide-dnevnicata-na-tie-shto-kje-rabotat

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close