fbpx
Вести

Македонија 23. во Европа според вкусот на храната

Пастрмајлијата, ајварот и тавче гравче се вкусовите кои не сместуваат на 23.место во Европа според извештајот на „Бизнис вик”.

makedonija 23 vo evropa spored vkusot na hranata

 

„Нивните вина – особено во Тиквешијата – исто така не се шега”, се вели во текстот, во кој се рангираат 48 европски земји според вкусот на автентичната храна и пијалаци.

На оваа ранг листа Косово е на 41 место, Словенија на 32. место, Србија на 30, Албанија на 26., Босна и Херцеговина на 21 , Бугарија на 14., Грција на 11. а Хрватска на одличното седмо место.

На прво место е Италија, а на последно е Ватикан, каде има само еден ресторан. Веднаш зад Италија, се Франција па Шпанија.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close