fbpx
ВестиВиноТоп вести

Македонија петта во светот по консумирање вино

 

Со 41,3 литри годишно по човек, Македонија е на петтото место во светот по консумирање вино, објави британскиот весник „Економист“.

Глобален лидер е Хрватска со 47,6 литри вино по човек во една година, втора е Португалија со 46,5 литри, а трета Словенија со 42,8.

Пред Македонија е уште Франција со 41,9 литри, а веднаш зад нас се Швајцарија со 36,7 литри, Италија со 34,5, Уругвај со 28,1 итн.

Извор: Expres.mk

Слични написи

Back to top button
Close