fbpx
Вести

За дваесетина дена откупени над 6.000 тони тутун, просечната цена 190 денари

za dvaesetina dena otkupeni nad 6000 toni tutun prosechnata cena 190 cena

Вкупно 6040 тони тутун или преку 30 отсто од очекувањата за годинашната реколта се откупени заклучно со завчера, трети декември или за неполни трите недели од почетокот на откупот 15-ти ноември. Како што соопшти Министерството за земјоделство, просечната цена е 190,15 денари по килограм, количините ги преземаат осум откупувачи, а исплатата е реализирана во 46,44 отсто со префрлени 533 милиони денари.

Субвенциите за тутунот изнесуваат 60 денари за килограм, што значи дека во моментот производителите просечно добиваат по 250 денари за килограм тутун. Според првичните проценки во реколтата 2016-та се очекува да бидат откупени околу 20.000 тони тутун, договор за откуп потпишале десет претпријатија, а крајниот рок за почеток на откупот е 15-ти декември.

Тагови

Слични написи

2 Comments

  1. Agora, a tecnologia de posicionamento tem sido amplamente utilizada. Muitos carros e telefones celulares têm funções de posicionamento e também existem muitos aplicativos de posicionamento. Quando seu telefone for perdido, você pode usar essas ferramentas para iniciar rapidamente as solicitações de rastreamento de localização. Entenda como localizar a localização do telefone, como localizar o telefone depois que ele for perdido?

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Back to top button
Close