fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Македонското јаболко ќе се извезува во Украина без царина

Се отвора нов пазар

Македонското јаболко ќе се извезува во Украина без царина, најави денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа.

По почетокот на бербата на Преспанското јаболко, денеска во Ресен, Хоџа посочи дека набрзо ќе биде потпишан договор со Украина, кој ќе отвори нов пазар значаен за регионот, не само за јаболката, туку и за останатите земјоделски производи.

– Се отвора нов пазар. Ги завршивме преговорите со Украина и јаболкото во оваа земја ќе се пласира со нула посто царина. Останува само техничкиот дел на потпишување на договорите, кој заради пандемијата неможеше да се реализира. Но тоа ќе биде набрзо и е значајно за овој регион не само за јаболката, туку и за другите производи, рече Хоџа.

Не очекува проблем за пласманот на јаболката, нагласувајќи дека Владата ќе субвенционира по три денари за продаден килограм индустриско јаболко.

– Не очекуваме проблем во делот на пласманот на јаболкото. Проблемот се ствара во делот на индустриското, кое заради тешката година има поголеми количини. Заради тоа од Буџетот се одвоени по три денари за килограм за производителите за продадено индустрисно јаболко, изјави Хоџа.

Иако не очекува проблем при откупот на јаболката, нагласи дека ако навистина има потреба за делување, ресорното Министерство и Владата ќе излезат во пресрет. https://nezavisen.mk/makedonskoto-jabolko-kje-se-izvezuva-vo-ukraina-bez-carina/

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close