fbpx
Вести

На путерот му се заканува исчезнување

На европскиот пазар нагло поскапе путерот.  До Божиќ се најавува уште едно поскапување, а можно е и да нема доволно за потребите.

 

За година дена на европскиот пазар цената на путерот скокна за 190 отсто, односно за 7.300 долари по тон.  Путерот веќе недостига во Франција, а голем потрошувач е и Кина.

По 2014 година Европа беше преплавена со млеко откако Русија воведе ембарго за млеко од ЕУ.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close