fbpx
Агро бизнисБез категоријаВести

Над 20 часа без струја неколку села во битолско

Се очекува во текот на денот снабдувањето со електрична енергија да се нормализира.

Дефект во трафостаницата „Битола 3” , синоќа и денеска предизвика дел од битолското градско подрачје, како и населените места Долно Оризари и Карамани да останат без електрична енергија.

Од ЕВН Македонија за МИА информираат дека екипите веднаш излегле на терен, но дека дефектот е комплексен.

– Снабдувањето со електрична енергија се нормализираше уште вчера, а дел од корисниците, за жал, се уште се соочуваат со прекин во снабдувањето бидејќи дефектот е многу комплексен. Екипите се уште работат на санација на овој дефект од посериозни размери, соопшти Вјоса Селими, портпарол на ЕВН Македонија.

Се очекува во текот на денот снабдувањето со електрична енергија да се нормализира.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close