fbpx
Агро бизнисБез категоријаВести

Најстудено во Берово, најтопло во Дојран

Претпладне по одделни котлини ќе има појава на магла или ниска облачност, а од пладневните часови ќе биде променливо облачно со сончеви периоди.

Во Берово утрово е најстудено, минус три степени, а најтопло е во Дојран, шест степени.

Како што соопшти УХМР, до 7:30 часот минус еден степен е измерен во Скопје, кај Петровец и во Демир Капија, нула степени на Попова Шапка и во Тетово, Битола, Струмица, Прилеп, Велес, а еден степен во Куманово, Штип, Кавадарци и Крива Паланка.

Два степени се измерени во Охрид, во Скопје – Зајчев Рид, Маврови Анови и Гевгелија, три во Крушево и четири степени во Претор и Виница.

Според УХМР, во текот на ноќта и изутринава краткотрајно облачноста беше помала, а потоа од запад се прошири облачност која во утринските часови се намалува најпрвин во југозападните делови.

Претпладне по одделни котлини ќе има појава на магла или ниска облачност, а од пладневните часови ќе биде променливо облачно со сончеви периоди.

Кон крајот на денот најпрвин во западните, а во текот на ноќта и во југоисточните делови ќе има повремен дожд.

Можно е да е слика од текст кој вели „ден среда (22.11) четврток (23.11) време петок (24.11) сабота (25.11) ветер недела (26.11) променлив 5 до 9 мин.тем. °C) мак.тем. (C) променлив 9 14 д 3 до 7 13 9 до 15 7 дя 14 6 13“

Претпладне ќе дува слаб до умерен јужен ветер кој во попладневните и во вечерните часови вдолж Повардарието краткотрајно ќе засилува. Максималната температура ќе биде во интервал од 10 до 16 степени.

Во Скопје претпладне со појава на магла или ниска облачност, а во текот на денот променливо облачно со слаб променлив ветер. Максималната температура ќе достигне 11 степени.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close