вести

Неизвесна новата реколта на оризопроизводителите од Кочанско

(Oвој напис е објавен на: јануари 16, 2018)

oriz

Оризопроизводителите од Кочанско реагираат на ниската откупна цена за минатогодишната реколта. Италијанските сорти, како „Андреа“ и „Глорија“кои со децении наназад се сеат на оризовите полиња, се откупуваат за 40 денари за килограм бел ориз, а турските сорти кои од пред неколку години се застапени во производството, се откупуваат за 35 до 38 денари.

  • Таа цена не ги задоволува потребите на земјоделците. Ние имаме повеќе трошоци отколку што ќе земеме. Немаме никаков есап да го работиме оризот-изјави Милан Трендов оризопроизводител од с. Оризари-Кочани

Тие не се задоволни и од работата на здружението и кластерот на оризопроизводители, чија основна задача е да ги бранат нивните интереси, но засега од тоа нема ништо.

  • Ништо не се решава. Се тресе само празна слама и тоа е тоа. Значи катастрофа. Оризопроизводството е пред замирање- додаваТрендов

Дискутабилна е и претстојната сеидба. Минатата година поради недостаток на вода за наводнување површините под ориз беа речиси преполовени. Во моментот брана „Калиманци“ е полна 40 %, што е солидно за овој период од годината, но доколку нема поголеми врнежи во следните 2-3 месеци, голема е веројатноста површините да бидат дополнително редуцирани.


 

сител.ком

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Back to top button
Close