fbpx
Вести

Николовски на средба со експертот Хартвигсен – Реформи во земјоделското земјиште

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски денеска оствари средба со експертот на Организацијата за храна и земјоделство при Обединетите Нации ФАО за земјишни политики, Мортен Хартвигсен.

На средбата било разговарано за планираните реформи во делот на управување со земјоделското земјиште и земјишната политика во земјава.

50745389_2336136933274499_5983164007702331392_n

Анализите на тимот од ФАО и стручните лица од Министерството покажуваат дека е потребно формирање на Агенција за земјоделско земјиште за ефикасно и транспарентно управување со земјоделското земјиште, констатира Николовски.

Крајната цел ќе биде олеснување и регулирање на пазарот на земјоделско земјиште, ставање во функција на обработливото земјоделско земјиште, со што директен бенефит ќе имаат земјоделците кои што сакаат да го прошират своето производство и сите останатите заинтересирани субјекти кои што сакаат да инвестираат во агросекторот.


 

iportal.mk

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close