fbpx
ВестиМакедонија

Облачно со повремен дожд и ветер, утре преодно стабилизирање

Максималната температура ќе биде во интервал од 6 до 16 Целзиусови степени.

Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, особено попладне. Пообилни врнежи се очекуваат во крајните западни делови. Само на повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. Ќе дува умерен до засилен јужен ветер, на места над 60 километри на час.

Максималната температура ќе биде во интервал од 6 до 16 Целзиусови степени.

Во Скопје и околината променливо облачно, попладне со повремен дожд. Ќе дува умерен, повремено засилен југоисточен ветер. Максималната температура ќе достигне до 13 степени. Маврово 6, Охрид 11, Битола 14, Крива Паланка 13, Берово 12, Кавадарци и Дојран 16.

Утре ќе настапи преодно стабилизирање на времето. Значителна промена се очекува од петок, кога ќе дува засилен северозападен ветер, а температурите значително ќе опаднат. Поради продор на многу студена и влажна воздушна маса, во деновите од викендот ќе има повремени врнежи од снег. Утринските температури ќе бидат многу ниски, а дневните на повеќе места ќе се задржат под нулата.

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close