fbpx
Агро бизнисБез категоријаВести

Од 1 јули ќе стане појасно дали и колку ќе поскапи струјата

„Ќе ги искористиме сите механизми коишто ни стојат на располагање за да нема ценовен шок“, вели првиот човек на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимоски

Од 1 јули ќе стане појасно дали и колку ќе поскапи струјата. Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) уверува дека ќе ги преземе сите механизми за да нема ценовен шок, објави dw.com

„Досега сме имале многу потешки периоди и никогаш не сме дозволиле да има сериозна промена на цената на струјата и секогаш сме воделе сметка да го сочуваме стандардот на граѓаните. И сега ќе се водиме исклучиво од нивните потреби“, порача денеска претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), Марко Бислимоски.

На цената ќе влијае и профитната маржа, која од 1 јули ќе биде 9,9 наместо досегашните 11,5 проценти.

„РКЕ никогаш до сега не дозволи да има ценовни шокови, така и сега ќе ги искористиме сите механизми кои ни стојат на располагање за да нема ценовен шок. Треба да почекаме да заврши тендерот за набавка на електрична енергија на 21 јуни и ЕВН хоум да ги достави пресметките за цената на електричната енергија на контрола во РКЕ за да видиме колкава ќе биде цената“, вели Бислимоски.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close