fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

Од оваа година-авансно субвенционирање најпрво во овоштарството, а од 2023 за сите земјоделци

Ќе се овозможи 90 дена по аплицирањето земјоделците да добијат 30 отсто од сумата, а останатите 70 проценти ќе ги добиваат како и досега.

– Од оваа година почнува пилот проект за авансно субвенционирање најпрво во овоштарството, а од 2023 за сите земјоделци, со кое ќе се овозможи 90 дена по аплицирањето земјоделците да добијат 30 отсто од сумата, а останатите 70 проценти ќе ги добиваат како и досега. Со ова ќе започне исплата на субвенциите од оваа за оваа година, нема да чекате до следната година за да ги добиете субвенциите, рече министерот Љупчо  Николовски.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close