вести

Оризопоризводителите незадоволни од откупната цена најавуваат протести

(Oвој напис е објавен на: февруари 6, 2018)

oriz

Оризопроизводителите од Кочанско бараат итна средба со ресорниот министер, поради ниската откупна цена, но и заради неизвесноста на претстојната сеидба.  Со 35 денари за килограм бел ориз, производството е доведено под знак прашалник.

 

-Со покачување на нафтата, автоматски ни се покачуваат и трошоците на оризопроизводството. Тоа значи дека, ако ние произведуваме 600 кг (арпа) по единица декар, а 11 000 денари имаме трошоци, ние сме со 200 денари во минус. Нема која да сее ориз-изјави Здравко Арсов, Здружение на оризопроизводителите

 

Проблемите мора да се елаборираат на маса, во присуство на сите засегнати страни. Бидејќи оризопроизводителите всушност произведуваат не лупен ориз, тие бараат најниската откупна цена да биде 25 денари за нај неквалитетната арпа.

 

-Да се разграничат работите, кој е производител на оризова арпа, кој на бел ориз, а кој е откупувач- додаде Арсов

 

Уште пострашно е велат производителите, што нема заинтересирани откупувачи и по вака ниски откупни цени, а скоро половина од минатогодишната реколта стои по амбарите.

-Сигурно стојат 8000-9000 тони по магацините, нема кој да го откупи- изјави Арсов

 

Доколку не бидат повикани на разговор, оризопроизводителите најавуваат протести, кои би ескалирале во изразување на масовно незадоволство во целата земја, зашто состојбата не е ништо поразлична и во останатите сектори од земјоделието.


 

сител

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close