fbpx
Агро бизнисБез категоријаВести

Откупот на тутунот почнува на 15 декември, на тутунарите останува дали ќе носат тутун, велат од Националната земјоделска мрежа

Националната земјоделска мрежа информира дека тутунарите се едногласни и бараат повисоки цени, за што здружението денеска ќе достави барање до МЗШВ за медијаторство меѓу откупувачите и тутунопроизводителите за покачување на откупните цени.  

Откупот на тутунот почнува на 15 декември, според законски предвидениот рок, но на тутунарите останува дали ќе носат тутун и дали ќе се согласат со откупните цени.

Националната земјоделска мрежа информира дека тутунарите се едногласни и бараат повисоки цени, за што здружението денеска ќе достави барање до МЗШВ за медијаторство меѓу откупувачите и тутунопроизводителите за покачување на откупните цени.

-Бараме од МЗШВ медијаторство и корекција на цените кои ќе ги покријат трошоците на тутунарите за производство на тутунот. Се надеваме дека МЗШВ ќе излезе во пресрет и ќе биде во корист на тутунарите, вели Ѓорги Каракашев од Националната земјоделска мрежа.

А.Б

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close