fbpx
ВестиВиноТоп вести

Потребна поголема промоција за македонските вина

Винскиот туризам може да биде придвижувач на економијата во целата земја, затоа што во државата има добри винарии коишто прозведуваат квалитетни вина, но потребна е поддршка за развој на другите компоненти што ги привлекуваат туристите: сместување, храна, дополнителни содржини.  Ова е ставот на винариите коис е знаимаваат со вински туризам, иако и самите почнале да се организираат и да се поддржуваат со останатите компании во регионот.

Евроамбасадорот Самуел Жбогар вели дека државата треба да ги искористи добрите препораки кои веќе ги има за македонскиот туризам, како на пример тоа што е прогласена за една од  топ 10 дестинации кои што според Лонли планет треба да се посетат во 2020 година.

Европската делегација и  Светска банка  со 18 милиони евра ќе поддржат

10 дестинации и 50 проекти во земјата. Половина од средставта за предложените проекти треба да ги обезбедат самите инвеститори.

извор:Телма

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close