fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонија

Променливо облачно и нестабилно, локално невреме со пообилен дожд

До петок локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со интензивен пороен дожд, електрични празнења, силен ветер (над 60 километри на час) и изолирана појава на град.

Времето денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе биде во форма на невреме со пообилен дожд за кратко време (над 25 литри на квадратен метар), силен ветер и изолирана појава на град.

Минималната температура ќе биде во интервал од 12 до 17, а максималната ќе достигне од 21 до 27 степени.

Во Скопје ќе биде променливо облачно и нестабилно со пороен дожд и грмежи, особено попладне кога во делови од котлината ќе има услови за краткотрајно невреме со засилен ветер и појава на град. Минималната температура ќе се спушти до 16, а максималната ќе достигне 24 степени.

Под влијание на циклонска активност до крајот на седмицава ќе се задржи променливо облачно и нестабилно време со пороен дожд и грмежи, а на повеќе места ќе наврне поголема количина на воден талог (над 25 литри на квадратен метар за 24 часа).Според прогнозата на УХМР, до петок локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со интензивен пороен дожд, електрични празнења, силен ветер (над 60 километри на час) и изолирана појава на град.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close