fbpx
ВестиВкусот на традицијатаСовети

(РЕЦЕПТ) Пијалак од три состојки: Ги чисти сите отрови од цревата

Многу луѓе страдаат од запек и храната богата со растителни влакна често не помага. Најдобро решение е да користите солен раствор.

Многу луѓе страдаат од запек и храната богата со растителни влакна често не помага. Најдобро решение е да користите солен раствор.Солената вода помага во чистење на цревата и го нормализира варењето. На телото му треба сол за да започне разни биохемиски процеси. Промовира детоксикација и ги отстранува токсините. Солен раствор помага во чистење на цревата, но исто така го отстранува хроничниот замор од телото.

Како да се подготви пијалак(раствор) за чистење на цревата?

Потребна ви е морска сол или хималајска, но не и јодирана. Филтрирајте ја водата со вриење, а потоа оставете ја да се излади на собна температура. Додадете неколку лажички сол во водата. Додадете малку сок од лимон за да го омекнете вкусот.

Начин на подготовка: Истурете вода во тегла од 1 литар, а потоа додадете сок од лимон и затворете ја теглата. Протресете се додека солта не се стопи целосно.Пијалакот мора да се пие во рок од 5 минути, што е можно побрзо. Потоа легнете на страна и масирајте го стомакот од едната страна, а потоа преминете на другата страна и повторно масирајте го стомакот. По половина час цревата треба целосно да се исчистат.После тоа, чистењето може да се продолжи за неколку часа, па затоа би било пожелно по пиење на овој пијалак да бидете дома. Ако имате проблеми со варењето и метаболизмот, внимавајте што јадете. Масна, пржена, зачинета храна и алкохол избегнувајте.

https://zenskimagazin.mk/recept-pijalak-od-tri-sostojki-gi-chisti-site-otrovi-od-crevata

 

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close