fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

РЕК Битола работи со два блока

Производството на електрична енергија од комбинатот продолжува непречено и од Блок 1.

Ја известуваме јавноста дека Блок 2 на РЕК Битола синоќа во 2:45 часот е синхронизиран со електроенергетскиот систем на Република Северна Македонија. Производството на електрична енергија од комбинатот продолжува непречено и од Блок 1.

На депонијата за јаглен во РЕК Битола во моментов има доволно јаглен за континуирано производство на електрична енергија за потребите на домаќинствата, а количините се надополнуваат и се  зголемуваат во континуитет.

Стручниот тим составен од вработени во РЕК Битола и во енергетските компании во земјава продолжува со напорите за оспособување на трансформаторот на Блок 3 кој беше оштетен во пожарот од пред десет дена.

 

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close