fbpx
ВестиМакедонијаТоп вести

Реката што е најважна за европската економија повторно се суши

Пролетните дождови во Германија никогаш не дојдоа оваа година, и само се одводнуваше најважната река во земјата, создавајќи загриженост дека клучните индустриски стоки нема да можат да стигнат до нивната дестинација, пишува Блумберг.

Овој април се очекува да постави рекорд со најмалку врнежи од дожд како во 1881 година кога започна собирањето податоци, според Националната служба за временски услови.

Ниските врнежи од дожд го намалуваат нивото на Рајна – важен транспортен коридор за сè, од челик до нафта и јаглен. Реката моментално е на најниско ниво од април 2011 година.

„Ако нема врнежи од дожд во мај, ќе имаме уште една година суша“, вели Андреас Фридрих од германската метеоролошка служба.

Товарните бродови ја преминуваат Рајна низ некои од најважните индустриски зони во Европа. Со својот извор високо на Алпите, Рајна патува над 1 300 км за да стигне до Северното Море на Ротердам – ​​едно од најголемите и најважните пристаништа на Стариот континент. Сличен проблем имаше и во октомври 2018 година, кога нивото повторно опадна. Во тоа време, тоа беше доволно за да се намали економскиот раст на Германија.

Нивото на водата кај Кауб, едно од најпроблематичните области, се спушти на 1,15 m – помалку од половина од нормалното за овој период од годината.

Извор:бизнисвести.мк

Слични написи

Back to top button
Close