fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Што поскапе најмногу – кафето 54 отсто, гасот 110, маслото 38…

Сите клучни земјоделски производи што се користат за производство на храна доживеаја невообичаено голем пораст на цените

Во последната година, според податоците на неколку сајтови кои го следат движењето на цените на светските берзи, природниот гас поскапе за 110,9 проценти, нафтата за речиси 70 проценти, алуминиумот за 53,09, калајот за 79,84, памукот за 40 проценти, кафето за 54 проценти, маслото за 37,9 проценти, шеќерот 32 проценти …

 

 

Земјоделски производи

Сите клучни земјоделски производи што се користат за производство на храна доживеаја невообичаено голем пораст на цените.

Најголем раст е забележан кај кафето (54 проценти), шеќерот (32 проценти), палминото масло (37,9 проценти) и памукот (40 проценти).

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close