fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Сончево и многу топло – активирана жолта, а на југоистокот портокалова фаза за опасност од високи температури

Нема ли крај на жештините! Максималната температура ќе биде во интервал од 35 до 42 степени. УВ индексот ќе достигне 9. 

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло. Ќе дува умерен, на места повремено засилен ветер од северозападен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 35 до 42 степени. УВ индексот ќе достигне 9. Дневните температури ќе бидат над просекот за овој период од годината, поради што ќе биде активирана жолта, а во југоисточниот дел од земјата портокалова фаза за опасност од високи температури.

Во Скопје и околината ќе биде сончево и многу топло со мала облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. Максималната температура ќе достигне до 39 степени.

Утре во попладневните часови ќе има изолирана појава на краткотраен пороен дожд и грмежи, а од четврток опаѓање на дневната температура за 3 до 5 степени.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close