fbpx
Вести

Спорот со брашното на седница на економскиот совет

brasno

Спорот со брашното со соседна Србија ќе биде една од точките на утрешниот економски совет со кој ќе претседава вицепремиерот Кочо Анѓушев.

Инаку преговорите продолжуваат помеѓу двајцата министри за земјоделство, Николовски и Љајиќ преку телефонски разговори.

Тие во неколку наврати во текот на денот разговарале за надминување на проблемот што се појави откако Македонија го смени правилникот за контрола на квалитет на странското брашно. Србија се закани со контра мерки кои ќе го отежнат увозот на сите македонски земјоделски и прехрамбени производи.


 

24вести

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close