fbpx
ВестиМакедонијаТоп вести

Стомнароски: Тутунот ќе биде откупен до последниот килограм

„Ги охрабрувам тутунопроизводителите кои имаат тутун за предавање, да не ги фаќа паника и да не подлегнуваат на манипулациите дека тутунот нема да биде откупен. Седнавме на маса со откупувачите и постигнавме договор дека тутунот ќе биде откупен до последниот килограм, односно се’ што е договорено. Ако досега, за 50 дена се откупени 25 милиони и 300 илјади килограми, во следните дваесетина дена до први март, има време да бидат преземени преостанатите 600-700 тони тутун“, изјави  претседателот на Сојузот на тутунопроизводители, Менде Стомнароски.

Слични написи

Back to top button
Close