ЛОЗАРИТЕ ЌЕ ИЗЛЕЗАТ НА ПРОТЕСТИ, ПОРАДИ РЕВОЛТОТ ОД ОДНОСОТ И НА ВИНАРИИТЕ – И НА ВЛАДАТА

ЛОЗАРИТЕ ЌЕ ИЗЛЕЗАТ НА ПРОТЕСТИ, ПОРАДИ РЕВОЛТОТ ОД ОДНОСОТ И НА ВИНАРИИТЕ – И НА ВЛАДАТА

На лозарите им дојде преку глава. Во петок излегуваат на протести. Револтирани се од уценувачките цени кои винарските визби им ги нудат за годинешниот откуп на грозјето. Од здружението „напреден лозар“ бараат цената за смедеревката да не биде под 16, а за вранецот под 18 денари по килограм. Велат дека цените кои им ги нудат визбите се далеку под производната. Лути му се и на министерството за земјоделство кое не било многу заинтересирано да помогне…

Повеќе...

Владата ја одобри програмата за финансиска поддршка за жените од рурални средини

Владата ја одобри програмата за финансиска поддршка за жените од рурални средини

На денешната 136. седница Владата го прифати предлогот на Министерството за земјоделство, во соработка со Министерството за труд и социјална политика и UN Woman, за програма за изменување на Националната програма за развој на земјоделството и рурален развој за период од 2018-2022 година. Како што информираат од владината-прес служба, во насока на поддршка на жените од руралните средини, со измената се предвидува поддршка во вид на неповратна финансиска поддршка во висина од 180 илјади денари…

Повеќе...

Предлогот за престанување на важење на Законот за зелени пазари итно пред Владата

Предлогот за престанување на важење на Законот за зелени пазари итно пред Владата

Владата денеска на седница, по барање на Собранието, треба да даде мислење за Предлог-законот за престанување на важење на Законот за трговија на зелени пазари, по итна постапка. Пазарџиите вчера уште еднаш се заканија ако не се прифати нивното барање за укинување на Законот, тие ќе стапат во генерален штрајк на сите зелени пазари. Минатиот месец пратениците изгласаа да се одложи примената на Законот за трговија на зелени пазари за една година. За одложување на…

Повеќе...

Николовски: Владата им помага на лозарите, не ги покрива долговите на винарниците

Николовски: Владата им помага на лозарите, не ги покрива долговите на винарниците

Долговите на двете винарници, „Повардарие“ и „Стефанс“ нема да се покријат со народни пари, тврди министерот Николовски. Појаснува дека државата ќе ги исплати лозарите, а потоа преку УЈП и Платежната агенција ќе си ги врати парите назад. Со измените на Законот за рурален развој направен е правен основ за лозарите да бидат обештетени. Според него, на овој начин помош добиваат само лозарите, а не и приватните винарници. -Самата исплата кон лозарите преку Платежната агенција и…

Повеќе...

ЖЕНИТЕ – ЗЕМЈОДЕЛКИ СО СЕТ БАРАЊА ДО ВЛАДАТА, СЕ ЖАЛАТ НА ДИСКРИМИНАЦИЈА

ЖЕНИТЕ – ЗЕМЈОДЕЛКИ СО СЕТ БАРАЊА ДО ВЛАДАТА, СЕ ЖАЛАТ НА ДИСКРИМИНАЦИЈА

Да се отстрани мерката 115 од Програмата за рурален развој 2018-2021 која се однесува на поддршка на активен женски член во земјоделското домаќинство, но во  каде услов е жената да е во брак, да има родено едно дете, да е невработена, домаќинка и да живее во населено место од 200 жители на надморска височина од 700 метри, жените да добијат 55 отсто покривање на инвестицијата исто како младите, како и да се креира стратегија за…

Повеќе...

Владата се уште ја тестира „зелената“ нафта

Владата се уште ја тестира „зелената“ нафта

Владата се упте ја тестира „зелената“ нафта и затоа овој проект за поддршка на земјоделците ќе започне да се спроведува дури во 2019-та им рекле од надлежното министерство на аграрните работници. Им било кажано дека на оваа субвенција ќе моќе да сметаат следната година бидејќи се работи за нова мерка, која досега не била практикувана, и моделот мора прво да се тестира за да се избегнат евентуални злиупотреби и неочекувани негативни ефекти. Тестирањето се врши…

Повеќе...

Владата ќе го спасува комплексот Македонско село

Владата ќе го спасува комплексот Македонско село

Владата на Република Македонија ја разгледа и усвои Информацијата за потребата од изнаоѓање Решение за стопанисување и управување со Комплексот Македонско село во Нерези-Скопје, и донесе одлука за формирање работна група за разгледување на сите аспекти на новонастанатата фактичка состојба, која ќе треба, врз основа на анализата на сите законски решенија, да предложи постапката со која ќе се обезбеди продолжување на стопанисувањето и управувањето со комплексот Македонско село. Инаку фирмите „Тинекс“ и Квинс“ беа концесионери…

Повеќе...

Потег на Владата ја заживеа сувомесната индустрија

Потег на Владата ја заживеа сувомесната индустрија

Укинувањето на царината за увоз на замрзнато свинско месо ја заживеа месопреработувачката индустрија. Податоците покажуваат дека времената мерка ја врати конкурентноста на сувомесни производи од домашните производители. Целокупното производство се зголеми за 40%, а извозот на сувомесни преработки бележи раст од 61%. “Мерката беше неопходна поради многу лошата состојба во која што се наоѓаше месната индустрија, со цел за да се најде спас на оваа индустрија, да се намали увозот на месните преработки и враќање…

Повеќе...

ГМО-лобито ја „превоспитува“ Владата?

ГМО-лобито ја „превоспитува“ Владата?

Од генетски модифицираните организми (ГМО) регистрирани во светски рамки, досега не е евидентиран ниту еден штетен случај врз здравјето на луѓето, порачаа претставници на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) на трибината на оваа тема во Стопанската комора на Македонија. Овој настан е организиран само неколку недели откако во јавноста беше откриено дека реномирана македонска компанија продавала шницли од соја со ГМО состојки, како и дека се откупувач од Кочани набавил ориз произведен од ГМО-семе….

Повеќе...

Производителите на сливи бараат обештетеување од Владата

Производителите на сливи бараат обештетеување од Владата

По обвинувањата на министерот Николовски дека зад протестите стои политика, а не вистински проблем, сливарите сметаат дека Владата на овој начин само купува време, а тие време за чекање немаат. -Времето работи против производителите, затоа што ако за неколку дена не се собере, ќе пропадне. Џабе се субвенции, џабе договори, апсолутно нема ништо да го реши случајот и ќе мора да одиме на радикализација- изјави Славчо Деподов, сливар од Делчево. Делчевските овоштари денес одржаа вонреден…

Повеќе...

Пад на осигурувањето, поради одлуката на Владата

Пад на осигурувањето, поради одлуката на Владата

Интересот за осигурување од временски непогоди е во пад, особено по поплавите во скопскиот регион пред две години, поради одлуката и најавите на Владата дека таа ќе ги исплаќа штетите. Според Агенцијата за супервизија на осигурувањето падот се должи на одлуката на владата да ги обесштети сите граѓани погодени од поплави, земјотрес и слично. Вината ја префрлаат на одлуката на владата за 100 посто субвенционирање на штетите од невреме. И од Министерството за земјоделие потврдуваат дека…

Повеќе...

Владата ги донесе и предложените сет на мерки за пченицата

Владата ги донесе и предложените сет на мерки за пченицата

Владата пред два дена ги донесе предложените сет на мерки кои произлегоа како резултат на состаноците кои што изминатиов период ги одржавме со земјоделците производители на пченица и со мелничарите откупувачи, а врз основа на анализите од МЗШВ. На прес конференцијата министерот Љупчо Николовски информираше дека со донесените следните одлуки, прво, се зголемува минимумот на пријавени површини за добивање на 100 отсто од програмираната субвенција за полјоделски култури, вклучително и за пченицата. Со оваа измена…

Повеќе...

Анѓушев: Владата е насочена кон реални економски проекти за објективни и одржливи позитивни резултати

Анѓушев: Владата е насочена кон реални економски проекти за објективни и одржливи позитивни резултати

Потпретседателот на Владата на Р.Македонија задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, заедно со министрите за финансии Драган Тевдовски, за транспорт и врски Горан Сугаревски и за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, ги презентираа резултатите од анализите за ефектите од економските политики на Владата на Република Македонија. Анализите се изготвени врз основа на податоци добиени од државните институции и од стопанските комори што ги користи економскиот тим на Владата при креирање на краткорочни и долгорочни…

Повеќе...

Владата донесе одлука за согласност на Јавен оглас за давање во закуп на земјоделско земјиште

Владата донесе одлука за согласност на Јавен оглас за давање во закуп на земјоделско земјиште

Владата на вчерашната седница донесе одлуката за давање на согласност на Јавен оглас за давање во закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост за површини над 3 хектари по пат на електронско јавно наддавање. Исто така, Владата донесе решение за формирање на Комисија за давање во закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост за површини над 3 хектари. На седницата на владата беше разгледана и прифатена информацијата за Правилник за општите и посебните барања за…

Повеќе...

Ќе се обесштетат земјоделците од пролетните мразеви од 2017, утре владата ќе одлучи за износот на процентот на обесштетување, вели Николовски

Ќе се обесштетат земјоделците од пролетните мразеви од 2017, утре владата ќе одлучи за износот на процентот на обесштетување, вели Николовски

Министерството за земјоделство треба да обесштети над 16.000 земјоделци кои беа погодени од  минатогодишните доцни пролетни мразови. Штетите на овошните и лозовите насади и на останатите култури беа големи, а во одредени региони  земјоделците немаат род. Министерот за земјоделство, Љупчо Николовски на средбата со земјоделците од истокот забележа дека исплатата ќе се изврши наскоро, бидејќи станува збор за обемна постапка, која требало да ја завршат сите институции. Воедно Николовски посочи дека во вторник на седница,…

Повеќе...

Зелената нафта во владина процедура

Зелената нафта во владина процедура

Измените на Законот за земјоделство со што се овозможува субвенционирање на зелената нафта, влегоа во владина процедура. Со предлогот, на земјоделците ќе им се овозможи за 50 проценти поевтина нафта. Агенцијата за финансиска поддршка ќе им доставува платежна картичка со одреден износ во зависност од големината на земјоделските стопанства… Министерството за земјоделство до Владата го достави предлогот за финансиска поддршка за покривање на половина од трошоците на земјоделците за потрошената нафта, односно во висина до…

Повеќе...

Ја враќаме довербата на земјоделците и агробизнисмените во Владата

Ја враќаме довербата на земјоделците и агробизнисмените во Владата

Многу често знаев да кажам дека поранешната влада имаше тактика да стои настрана од секој проблем и виновниците да ги посочи на чинителите во тој сектор. Никогаш владата не беше виновна за ништо. Ако имаше проблем со пласманот, секогаш беа виновни трговците, ако се покачуваше цената на лебот виновни беа мелничарите, за неисплатено грозје виновна беше винаријата, за ниската цена на јагнето, виновни откупувачите, за нереалната проценка на класите на тутун, виновни монополите итн. А…

Повеќе...

Владата ќе купува месо за 40 илјади евра

Владата ќе купува месо за 40 илјади евра

Владата преку Служба за општи и заеднички работи ќе набавува јунешко, телешко, свинско, прасечко, јагнешко и јарешко месо во износ од близу 40 илјади евра. Тие распишале тендер за избор на најповолна понуда, а набавувач ќе биде оној кој ќе даде најниска цена. Бараните карактеристики на месото што го набавуваат се различни. Според техничката спецификација, свежиот јунешки мускул, јунешкиот бифтек, јунешката кртина рамстек, јунешката розвратна, свежиот јунешки медалјон, бут џигер и шкембе заедно со јунешките…

Повеќе...

Земјоделците ќе добијат 100 милиони евра државна помош, Владата ја усвои програмата за финансиска поддршка

Земјоделците ќе добијат 100 милиони евра државна помош, Владата ја усвои програмата за финансиска поддршка

Владата ја усвои Програмата за финансиска поддршка на земјоделците, во која се  предвидени 6 милиони денари, односно 100 милиони евра за субвенции. Државната помош ќе се исплаќа за две буџетски години, за 2017 та и до крајот на јуни оваа година, кога истекува законскиот рок. Одобрена е и програмата за рурален развој, за која се обезбедени  2 милиони денари, или 32,5 милиони евра,   како и методологијата за проценка на пазарната вредноста на земјоделското земјиште во…

Повеќе...

Николовски од Берлин: Идните политики на Владата се во насока на развој и инвестиции во сточарството

Николовски од Берлин: Идните политики на Владата се во насока на развој и инвестиции во сточарството

На денешната пленарна сесија во рамки на „Глобалниот форум за храна и земјоделство“, во Берлин, со присутните 70 министри за земјоделство, ги усвоивме заедничките заклучоци од официјалниот извештај-#Коминике2018, а кои се однесуваат на иднината на сточарството, неговата одржливост, одговорност и ефикасност. Министерите за земјоделство од целиот свет беа согласни дека сточарското производство на глобално ниво ќе треба да одговори на зголемената побарувачка на ефикасен и одржлив начин и ќе мора да ја подобри профитабилноста на…

Повеќе...

Со Буџетот за 2018 навремена исплата на субвенции и повеќе пари за шумскиот фонд

Со Буџетот за 2018 навремена исплата на субвенции и повеќе пари за шумскиот фонд

Буџетот за земјоделство за следната година изнесува 10,1 милијарди денари и со него ќе се обезбеди навремена и целосна исплата на субвенциите.

Повеќе...
1 2