КАКО ДА ГО СКЛАДИРАТЕ И ЧУВАТЕ ЗЕЛЕНЧУКОТ ПОСЛЕ БЕРБАТА?

КАКО ДА ГО СКЛАДИРАТЕ И ЧУВАТЕ ЗЕЛЕНЧУКОТ ПОСЛЕ БЕРБАТА?

Чувањето на зеленчукот започнува во моментот на берба и трае се до моментот на користење, разградување или пропаѓање. За успешен процес на чување, посебно е важно бербата да биде во вистинското време. Во некои случаи, поради задоцнување на бербата, може да дојде до губење дури од 30%-50% од вкупниот род. Времето на бербата, зависи од видот и сортата на зеленчукот, но и од можностите за дозревање, оддалеченоста на пазарот, односно должината на транспортот. Во некои…

Повеќе...

Правилно замрзнување на зеленчук

Правилно замрзнување на зеленчук

Како правилно да замрзнете зеленчук и да ја зачувате неговата свежина?Дали ви се случило некогаш да купите голема кеса зеленило со цел секое утро да си правите хранлив оброк, но само неколку дена подоцна сте имале кисел, лигав спанаќ? Најдобро решение за тоа е замрзнувањето! Со замрзнување на зеленчукот се зачувуваат витамините, а на производот му се продолжува рокот на траење. Исто така, поевтино е да купите поголема количина зеленило, отколку секојдневно да купувате по…

Повеќе...

Celebrity диета со пилешко, овошје и зеленчук

Celebrity диета со пилешко, овошје и зеленчук

Со помош на оваа диета познатите тврдат дека успеваат да ослабнат и до 5 килограми за една недела. Тајната на „чудесната диета“ лежи во фактот дека храната која ја внесувате го прочистува организмот и дава помалку калории отколку што трошите. Сепак, нутриционистите препорачуваат дополнителен внес на мултивитамини и витамин Ц за време на диетата. Прв ден – Овошје. Јадете било какво сезонско овошје, освен банани. Втор ден – Зеленчук. Јадете само зеленчук – свеж, сиров,…

Повеќе...

Модели за овошје и зеленчук

Модели за овошје и зеленчук

Компанијата Exotic King од Бистра во близина на Запрешиќ претстави интересни модели на срца и ѕвезди за дизајнирање на овошје и зеленчук во одгледувањето наречено “Со срце и ѕвезда“. Се изработуваат интересни модели на срца и ѕвезди за дизајнирање на овошје и зеленчук во одгледувањето наречено “Со срце и ѕвезда”. Иновативниот дизајн на моделот ви овозможува да ги произведувате плодовите од краставици, домати, тиквички, лимони, јаболка, мандарина, круши, портокали, смокви и многу други плодови. Моделите…

Повеќе...

ОВОШЈЕ ИЛИ ЗЕЛЕНЧУК? ШТО Е ШТО?

ОВОШЈЕ ИЛИ ЗЕЛЕНЧУК? ШТО Е ШТО?

Има плодови со кои што знаеме да погрешиме кога и да станува збор на темата овошје или зеленчук. На пример со лупеницата и доматот. Тхнички, лубеницата е зеленчук, а доматот е овошје. Како е тоа можно? Причина за оваа забуна доаѓа од фактот што дефинициите за овошје и зеленчук се разликуваат во ботаниката и во кулинарството. Зборувајќи од перспектива на ботаниката, овошјето е семкаста структура која се развива од оплоден цвет, додека зеленчукот настанува од…

Повеќе...

Како на природен начин да го опоравите зеленчукот, после дождот?

Како на природен начин да го опоравите зеленчукот, после дождот?

Гладен, без можност за напредување. Таков останува зеленчукот после силниот дожд кој ги испира хранливите материи од земјиштето. Затоа, потребно е да го зајакнете зеленчукот, по пат на добро нахранување. Премногу ниската температура за овој период од годината, температурните осцилации, премногу дождови – се ова има негативно влијание на зеленчукот. Се појавуваат разни болести, опаѓање на листовите и цветовите, појава на штетници и инсекти. Во секој случај, ова е тешка година за градинарството. Овогодишните насади…

Повеќе...

Овошни и зеленчукови задоволства во јули

Овошни и зеленчукови задоволства во јули

  Веројатно не постои месец во годината во кој сезонската храна е здрава и вкусна како во јули. Во овој месец имате можност да уживате во најсочното летно овошје, но и во освежувачкиот зеленчук. Праски: Зошто ги сакаме? Една праска со средна големина покрај добриот вкус, на нашиот организам му носи неопходни влaкна, витамин Ц и А. Витаминот А му помага на нашиот организам да го одржи балансот на течности во текот на летните денови, а…

Повеќе...

Колку овошје и зеленчук треба да јадете дневно?

Колку овошје и зеленчук треба да јадете дневно?

Досега препораката беше да јадеме минимално пет порции овошје или зеленчук во денот, а сега препорачаната доза е двојно зголемена. Според експертите, пет порции овошје или зеленчук дневно се задолжителни, а десет се идеални и претставуваат одлична прехранбена навика што драстично ќе ви ги намали ризиците од разни болести и ќе ви го продолжи животот. Експертите од лондонски „Империјал колеџ“ што дојдоа до овој заклучок пресметале дека со толку витамински порции дневно, годишно би можело…

Повеќе...

Овошјето и зеленчукот станаа луксузна стока

Овошјето и зеленчукот станаа луксузна стока

  Граѓаните се жалат дека нивните плати веќе нема да можат да ги издржат поскапувања на храната кои од почетокот на годинава никако да запрат. Ако цените продолжат да растат со ова темпо, во иднина овошјето и зеленчукот ќе ги купуваат само на парче или на акција Компири, домати, кромид порано беа дел од секојдневното мени, а годинава нивните цени толку многу пораснаа што веќе се сметаат за луксузни продукти. Овој бран поскапувања тешко ги…

Повеќе...

Конзумирањето зеленчук, овошје и цели зрна го намалува ризикот од депресија и мозочен удар

Конзумирањето зеленчук, овошје и цели зрна го намалува ризикот од депресија и мозочен удар

Бројни студии покажаа дека јадењето зеленчук, овошје и цели зрна ја спречуваат депресијата и помагаат во работењето на мозокот. Повеќето од овие јадења се природно пониски со масти и калории. Зеленчуците се важни извори на многу хранливи материи, вклучувајќи калиум, диетални влакна, фолна киселина, витамин А и витамин Ц. Еве кои други болести може да спречат ако јадете правилно и богата храна со овошје, зеленчук и цели зрна храна. -исхраната богата со зеленчук и овошје,…

Повеќе...

Сезонско овошје и зеленчук

Сезонско овошје и зеленчук

Сите знаеме дека овошјето и зеленчукот се добри за нас, особено кога се конзумираат во нивната вистинска сезона. Сезонските производи имаат повеќе хранливи состојки и вкус кој едноставно не може да се заборави. Не сте сигурни кога да конзумирате одредено овошје и зеленчук? Со нашата корисна табела ќе ви помогнеме да знаете кога е сезона на одредено овошје и зеленчук, за време на цела година! ЈАН ФЕВ МАР АПР МАЈ ЈУН ЈУЛ АВГ СЕП ОКТ…

Повеќе...

Белграѓанка дома произведува зеленчук и од тоа живее: За почеток се потребни1000 евра кои се враќаат за 2 месеци

Белграѓанка дома произведува зеленчук и од тоа живее: За почеток се потребни1000 евра кои се враќаат за 2 месеци

Одгледувањето зеленчук во вода или градина во сопствената кујна, станува тренд кој од светските метрополи почнува да се пренесува и во Србија. Дека концептот на урбано земјоделство може да биде профитабилен, покрај задоволување на потребата за свежа и здрава храна, покажуваат бројни примери, меѓу кои и малото земјоделско стопанство во центарот на Белград на Јана Митровиќ (36). Оваа мајка на три мали деца, во 2016 година ја остава својата постојана работа како економист во мултинационална…

Повеќе...

Наместо на пазар, зеленчук продава преку Фејсбук

Наместо на пазар, зеленчук продава преку Фејсбук

„Мене ми е многу поедноставно и поисплатливо да ја соберам неделната нарачка за сите купувачи и да извршам достава во еден ден, отколку секојдневно да одам на пазар“, вели Даниел Ткалец, објаснувајќи ја предноста на продажбата преку Фејсбук. Покрај постојаната работа во една приватна фирма, Даниел Ткалац (28), по професија трговец, секој момент од своето слободно време го посветува на оваа работа која најмногу ја сака – работа на имотот кој го наследил од своите…

Повеќе...

Холандските производители на зеленчук го срушија рекордот за производство на краставици

Холандските производители на зеленчук го срушија рекордот за производство на краставици

Научниците од Универзитетот во Вагенинген го надминаа рекордот за екстракција на краставици од минатата година. Во просек 122 килограми зеленчук на квадратен метар беа собрани од оранжериите Winter Light – со 10 килограми повеќе отколку во 2017. Ова е прва класа од 120 кг (или 282 краставици). Просечна тежина на плодот е 425 грама, рече Франк Кемпкс од универзитетот. Како научниците постигнуваат такви неверојатни резултати? Структурата на зимската оранжерија во која се одгледува зеленчук, им…

Повеќе...

НАЈЗДРАВИОТ ЗЕЛЕНЧУК

НАЈЗДРАВИОТ ЗЕЛЕНЧУК

Барајќи го најздравиот зеленчук, не треба да трагаме по егзотични предели. Најздравиот зеленчук потекнува токму од нашето поднебје и носи име КЕЉ. Иако уште старите Грци и Римјани знаеле за големата корист од неговото користење, денес некако како да сме го заборавиле. Затоа,препорачувам  КЕЉ барем еднаш неделно на вашата трпеза и тоа токму сега кога му е сезоната. Што го прави кељот да биде најздравиот зеленчук?   СИЛНА КОНЦЕНТРАЦИЈА НА ХРАНЛИВИ МАТЕРИИ Кељот е еден…

Повеќе...

Не треба секое овошје и зеленчук да го чувате во фрижидер

Не треба секое овошје и зеленчук да го чувате во фрижидер

Некогаш од брзање, некогаш поради незнаење може да погрешите во чувањето на овошјето и зеленчукот во текот на летото. Треба да знаете како да ги складирате и чувате, бидејќи некои од нив не треба воопшто да се чуваат во фрижидер. 1. Доматите се чуваат на собна температура Многумина прават вообичаена грешка со тоа што доматите ги чуваат во фрижидер. Најмногу корисни својства и најдобриот вкус се извлекува од нив ако ги ставите на собна температура….

Повеќе...

Поскапуваат овојшето и зеленчукот

Поскапуваат овојшето и зеленчукот

Поскапува цената на овошјето и зеленчукот на пазар. Според податоците на Државниот завод за статистика, за разлика од минатата година, годинава свежиот зеленчук поскапел за 7,4 насто, додека овошјето само 0,7 отсто. Сепак, продавачите велат дека проблемот е кај слабиот интерес на граѓаните. „Цените не се високи, нормални се. Имаме продавање, но не е како изминатите години. Пиперките за зимница се 100 денари килограм, морковот 50 денари. Поскапо се продава пиперката за ајвар или 60…

Повеќе...

Седум иновативни машини кои ја забрзуваат бербата на овошјето и зеленчукот

Седум иновативни машини кои ја забрзуваат бербата на овошјето и зеленчукот

Во недостаток на работна сила за берба, сортирање како и за другите процеси при обработката на овошјето и зеленчукот, направени се машини, кои помагаат во истите. Ви претставуваме седум машини со кои бербата станува лесна и брза. Agrobot за берба на јагоди – 24 „раце“ на овој робот со помош на камера ја собираат секоја поединечна јагода и ја подготвуваат во сандаци. Јагодата ја собираат врз основа на нејзиниот облик и боја. Оваа машина може…

Повеќе...

Заштита на зеленчукот и цвеќињата од изгореници со помош на мрежи за засенување

Заштита на зеленчукот и цвеќињата од изгореници со помош на мрежи за засенување

Мрежите кои овозможуваат сенка се одлична помош, така што, зависно од културата која сакаме да ја заштитиме, ќе и овозможат доволно сенка, но и воздух, со што ќе се создадат услови растението непречено да расте. Почетокот на август донесе високи температтури, вообичаени за овој период од годината. Силните сончеви зраци и високите температури, лесно можат да го уништат целиот вложен труд, независно дали се работи за зеленчук, овошје или цвеќиња. Така, при температури повисоки од…

Повеќе...

КАКО ДА ГО СКЛАДИРАТЕ И ЧУВАТЕ ЗЕЛЕНЧУКОТ ПОСЛЕ БЕРБАТА?

КАКО ДА ГО СКЛАДИРАТЕ И ЧУВАТЕ ЗЕЛЕНЧУКОТ ПОСЛЕ БЕРБАТА?

Чувањето на зеленчукот започнува во моментот на берба и трае се до моментот на користење, разградување или пропаѓање. За успешен процес на чување, посебно е важно бербата да биде во вистинското време. Во некои случаи, поради задоцнување на бербата, може да дојде до губење дури од 30%-50% од вкупниот род. Времето на бербата, зависи од видот и сортата на зеленчукот, но и од можностите за дозревање, оддалеченоста на пазарот, односно должината на транспортот. Во некои…

Повеќе...

КОСОВСКА РАМПА ЗА МАКЕДОНСКОТО ОВОШЈЕ И ЗЕЛЕНЧУК: Штетите ќе ги трпат земјоделците

КОСОВСКА РАМПА ЗА МАКЕДОНСКОТО ОВОШЈЕ И ЗЕЛЕНЧУК: Штетите ќе ги трпат земјоделците

Косово одлучи да стави рампа за македонските зеленчук и овошје, и тоа е  нов шок за земјоделците во земјава. Заштитната мерка што косовската Влада ја воведува од петок, ќе трае 3 месеци и вклучува 30-отстотното зголемување на увозните давачки за 21 македонски земјоделски производ. „Сите ресорни министерства, за земјоделство, за економија и Царинската управа работат на анализи на ефектите од мерката и многу брзо ќе излезат со реакција во однос на воведената мерка, за што…

Повеќе...
1 2 3