fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаСоветиТоп вести

Трик-Како да го намалите влијанието на пестицидите од зеленчукот и овошјето пред да го изедете

Употребата на пестициди е честа практика која овозможува поголеми приноси и заштита на културите од штетници и болести. Сепак, оваа практика не е без ризик.

Истражувањата покажуваат дека потопувањето на производите во раствор од сода бикарбона за околу 15 минути може значително да ги намали остатоците од пестициди.

Содата бикарбона има висока алкална pH вредност, што помага во разградувањето на пестицидите и претворањето на штетните хемикалии во безопасни молекули.

Покрај тоа, постојат и други методи кои можат да се користат за отстранување на пестицидите, како што се миењето со разреден оцет или солена вода.

Некои препорачуваат и користење на домашни спрееви направени од сок од лимон и сода бикарбона. Важно е да се напомене дека овие методи не се 100% ефикасни, но можат значително да го намалат присуството на пестициди на површината на храната.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close