fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМлад земјоделец

Трипуновски на средба со земјоделците од Чашка

Откупната цена на житните култури е далеку од рентабилна

Заменик министерот Цветан Трипуновски на средба со земјоделците, ловџиите и пчеларите во Чашка.
Состојбата е катастрофална, македонското земјоделство е тотално уништено, субвенциите се неисплатени, откупната цена на житните култури е далеку од рентабилна, а за потребните на стокови резерви се увезува по неколкукратно повисоки цени, државното земјоделско земјиште не завршува кај вистинските земјоделци и се користи за се освен за земјоделско производство, исто така и состојбата со ловиштата е катастрофална и без контрола.
Тагови

Слични написи

Back to top button
Close