fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Тутунарите од Конче и Радовиш-Ако не се покачи цената на тутунот ќе се збогуваме со тутунопроизводството

Фотографии од вчерашната трибина во општините Конче и Радовиш.

Новоформираните тутунски здруженија вчера одржаа трибини во општина Конче и општина Радовиш на тема „Тутунопроизводство проблеми и решенија“.

Тутунарите на трибината искажаа разочараност од како што велат лошата земјоделска политика во државата, но и од цената на тутунот во последните две години. Децидни највуваат дека ако не се покачи реално цената на тутунот, ќе го напуштат тутунопроизводството.

-Бараме повисока цена на тутунот, зошто оваа што сега ја добиваме не е реална на трошоците, ако не се покачи цената за новата реколта ќе се збогуваме со тутунопроизводството, порачаа тие од трибината

Нема достапен опис

Нема достапен опис

Нема достапен опис

Нема достапен опис

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close