fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Тутунарот Цветкоски се жали на лоша проценка на тутунот

Реакции на првиот ден од откупот на тутунот

Започна откупот на тутунот во Прилепско, квалитетот е одличен, но проценката е лоша, се жали тутунарот Марјанчо Цветкоски од Прилепско.

-Сокотаб ги отвори пунктовите во Прилепско и стартно цени трета класа значи на 150 денари, а долните дополнителни берби со неквалитетен тутун порано што се ценеа во 4 класа по цена од 90 денари за килограм денес се цени во дополнителна класа за 80 денари од килограм. Затоа можам да кажам дека голем дел од тутунарите си го вратија тутунот дома, значи не се исплаќа да го предаваат, реагира Марјанчо

 

Нема достапен опис

Нема достапен опис

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close