fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Во Дебреште тутунот се откупува, ама по срамни 65 денари за килограм

Тутунарите од Дебреште се соочуваат со катастрофален откуп на тутунот

Во Дебреште добар дел од произведениот тутун остана неоткупен. Тутунарите од овој крај се жалат дека со продолжениот откуп, се откупува  по 100 тони на ден, но по катастрофално ниска цена од само 65 денари за килограм.

-Срам и брука, пишуваа тутунарите од Дебреште на социјалните мрежи кои се жалат на големи одбитоци од 15 до 25 проценти од предадениот род. За нив голем проблем е и немањето на картони за да се подготви тутунот за откуп, па родот се уште им стои во балиња.

Може да биде слика на надвор

Може да биде слика на roadМоже да биде слика на надворМоже да биде слика на roadМоже да биде слика на road и дрво

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close