fbpx
Агро бизнисБез категоријаВести

Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

-Со цел да се избегне метеж пред и во банките при исплата на правата, за корисниците кои не користат картички, исплатата ќе се спроведе во две групи во сите отворени филијали и експозитури на банките, согласно со утврдениот распоред по азбучен ред, според првата буква од презимето и тоа: на 5 декември од А до Љ и на 6 декември од буквата М до Ш.

Министерството за труд и социјална политика информира дека започна исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита за месец ноември 2023 година.

Од Министесрството посочуваат дека корисниците на парични права коишто поседуваат дебитна картичка ќе можат да подигнат готовина на банкоматите на банките, да ги користат средствата за безготовински плаќања во продажната мрежа или преку електронско и мобилно банкарство од денеска, 5 декември 2023 година.

-Со цел да се избегне метеж пред и во банките при исплата на правата, за корисниците кои не користат картички, исплатата ќе се спроведе во две групи во сите отворени филијали и експозитури на банките, согласно со утврдениот распоред по азбучен ред, според првата буква од презимето и тоа: на 5 декември од А до Љ и на 6 декември од буквата М до Ш.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close