вести

Вонредно Агро-метео, УХМР најавува многу дожд

Под влијание на циклонска активност со центар над јужна Италија до петок ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд. Денес врнежите ќе бидат послаби и повеќе застапени во западните и северните делови, а ќе се интензивираат во втората половина на ноќва.

Во овие денови на повеќе места врнежите ќе бидат обилни и се очекува да наврнат над 40 л/м 2 . Најобилни врнежи ќе има во јужните и западните делови каде локално може да надминат 70 л/м 2 . Во јужните делови ќе има услови за пороен дожд и ретки грмежи. Најмалку врнежи се очекуваат во крајните источни делови. Во четврток и петок на повисоките планини ќе има и врнежи од снег.

Во сабота ќе има слаб локален дожд, а од недела и опаѓање на температурата.

Времето денес (14.11 2017 год.): Претежно облачно со повремени локални врнежи од дожд, кои повеќе ќе бидат застапени во западните и северните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од источен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 12 до 18 степени. Во Скопје температурата до 15 °C.

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close