fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

Времето денес променливо облачно и топло, со најава за дожд попладне

Од пладневните часови ќе има повремен локален дожд и појава на грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец.

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повеќе сончеви периоди во североисточниот дел од земјата, се вели во временската прогноза на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Од пладневните часови ќе има повремен локален дожд и појава на грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец.

Минималната утринска температура во земјава е 2 степени, измерена во Маврово, а максималната дневна температура ќе се искаќи до 23 степени во Дојран и Гевгелија.

И во Скопје времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Попладне во делови од котлината ќе има услови за краткотраен дожд. Минималната утронска температура во Скопје е 6 степени, а максималната дневна ќе се искачи до 21 степен.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close