вести

За 20 насто зголемен извозот на домати и на краставици

Извозот на македонските домати и краставици во овој период од годината е за 20 проценти повисок од истиот период лани, соопшти директорот на Државниот инспекторат за земјоделство Цветан Трипуновски, по вчерашната посета на Општина Василево. Трипуновски се сретна со земјоделците од регионот и ги информира дека се изготвени измените во Законот за земјоделство и рурален развој, со кои ќе се воведе неделна откупна цена.

za 20 nasto zgolemen izvozot na domati i na krastavici

 

“ Министерството за земјоделство подготви измени во Законот за земјоделство и рурален развој, кои се во владина процедура, и доколку бидат изгласани од Собранието, неделната цена ќе биде еден од условите за откуп на земјоделските производи. Тоа е едно од предложените барања кои градинарите ги изнесоа пред нас на минатонеделната средба, на која присуствуваше и министерот за земјоделство. Ова ќе биде можност фармерите да знаат однапред по која цена можат да го продадат нивниот род”, појасни Трипуновски.

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close