fbpx
ВестиМакедонијаТоп вести

За осум месеци Турција заработи 1,8 милијарди долари од извоз на лешници

Турција заработи 1,84 милијарди долари од извоз на лешници во период од септември лани до април оваа година, што претставува зголемување од 50,9% во однос на истиот период претходната година, пренесува Хуријет.

Во овој период од Турција се извезени 277.281 тон лешници, додека претходната сезона извозот беше 210.600 тони.

Скоро 77% од извозот на турските лешници оди на пазарите во Европската унија. Од извоз на преработки од лешници се инкасирани 657,5 милиони долари, додека остатокот е од извоз на сирови лешници.

Инаку, Турција е најголем извозник на лешници во светот.

Извор: Локално.мк

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close